Poradíme vám

Máte problém? Potřebujete poradit?
Podívejte se do rubrik - možná to už někdo řešil:

Vložit nový dotaz

Pro vložení nového dotazu do rubriky PORADÍME VÁM musíte být nejdříve zaregistrováni.

24.03.2009 – Regulace teploty - 1 odpověď

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jakou ekvitermní regulaci byste mi doporučil ke kotli Ponast KP 21 a jak funguje. Musím mít pak pro ovládání teploty v domě termostat a kde se všude dávajá čidla? Děkuji za odpověď!

21.03.2009 – Studená zpátečka - 1 odpověď

Dobrý den. Dne 24.8.2008 jsem si nechal namontovat vaší firmou ESEL kotel V-ling 25. S montáží i panem Fiedorem, který to montoval, jsem byl spokojen. Ale letošní zimu jsem zjistil velmi nepříjemnou věc. Mám namontovanou ekvitermní regulaci Komextherm, která je seřízena tak, že večer ve 21 hodin zavře třícestný ventil a jelikož celou noc mi teplota v domě neklesne pod 19 stupňů, začne se otevírat a topit ráno v 6 hodin. Problém je v tom, že studená voda, která je v radiátorech, se promíchá s vodou, která je v kotli, a tím, že kotel nemá žádné termo jištění, mi klesne teplota tak, že na kotli mám asi 53 °C a teplota vody, která jde z kotle, je 45°C. I když jste mi namontovali asi 5 teploměrů,na zpátečce nemám namontovaný ani jeden. Doufám, že se nějak se mnou spojíte a tento problém vyřešíme.

11.03.2009 – Voda v komínku - 1 odpověď

Mám od roku 2008 kotel Benekov Pelling 27. Spaluji v něm dosud bez problémů obilí. Včera se náhle začala objevovat voda v komínku a komíně a současně začal klesat výkon. Palivo je stále stejné,vlhkost max.12%,spaluje se dobře. Komín je vložkovaný,dvanáctimetrový. Před sezónou jsem kotel vyčistil, komín vymetám 1x za měsíc, není zanesený. Zkoušel jsem problém odstranit větším množstvím vzduchu. Tím jsem dosáhl zvýšení výkonu, ale po 8 hodinách provozu se voda objevila znovu. Co může být příčinou?

03.03.2009 – kotel - 1 odpověď

Dobrý den, líbí se mi vaše kotle. Potřeboval bych pro svůj dům kotel o výkonu cca 25 kW. Máte v nabídce nějaký, který by splňoval emisní třídu 2? Děkuji za odpověď!

25.02.2009 – Kotel pro šestibytovku - 1 odpověď

Dobrý den, potřebujeme poradit, jaký kotel na pelety použít pro vytápění bytovky. Je to asi 500 m2 vytápěné plochy. Nyní spálíme asi tak 130q černého uhlí, když kotel jede tak na 50-60 stupňů. Děkuji.

24.02.2009 – zanášení kotle - 1 odpověď

Dobrý den, vlastním kotel Ling 25 Benekov již rok. Jsem s ním celkem spokojen, jedíná výhrada je, že jej musím čistit každý týden, protože se zanáší sazemi. Moje nastavení je: uhlí 20, prodleva 70, ventilátor otevřen na 25 procent, provozní teplota 80 st. Děkuji.

18.02.2009 – Životnost kotle A251 - 1 odpověď

Dobrý den, chtěla bych se optat, jaká je orientační životnost kotle Verner A 251, když v tabulce Hodnocení automatických kotlů na Vašich stránkách dopadl nejhůře.

16.02.2009 – Benekov R 15 nebo R 25 - 1 odpověď

Dobrý den, mám následující laický dotaz. Chci stavět domek s obytnou plochou 200m2 vytápěný prostor 500m3. Zdi Ytong lambda 37,5 cm okna trojsklo. Stačí na jeho vytopení Benekov R 15 nebo je potřeba počítat s R 25. Děkuji za info.

12.02.2009 – ekvitermní regulace - 1 odpověď

Dobrý den, pane Smějo, potřeboval bych od Vás radu. Mám problém s nastavením regulace mezi sluníčkem a měsíčkem. Křivka je na cca šestce. Venku jsou 3 stupně, ventil otevřen na 37%. Přepnu ho na měsíček a seřídím ventil na 30%. Přivře se a dnes jsem si všiml, že po ochladnutí vody ve stoupačce se ventil začne otvírat, takže z mých chtěných 30% je rázem víc. Ani jsem nečekal na kolik vyleze, jelikož vím, že vyleze... Stejně jsem to měl předešlé dny, koukal jsem na to i v noci. Nevím, zda s tím souvisí i toto: venku je teplota x, přepnu na měsíček, voda se ochladí, a já to znovu přepnu na sluníčko při stejné teplotě venku x. Ale ventil se otevře na mnohem víc % než byl předtím... Na otevření nemůže mít vliv nastavení měsíčku? Teplotně je rozíl max 6st. Dneska jsem to zkoušel: ventil na 37%, přepnu na měsíček a stáhnu ho, jak potřebuji a jak jsem psal výše, po ochladnutí vody ve stoupačce se začal otvírat. Tak jsem ho ještě stáhl, ok. Přepnu na sluníčko a ventil šuuup 44% v tu chvíli asi víte, jak je to se zpátečkou. A ani se sám nepřivře, je mu jedno, že zpátečka má 50st a tak ho zase kolečkem stáhnu a je to ok. Tuším, co se bude dít nad ránem... Doteď jsem s měsíčkem nehýbal. V útlumu se přes den - bylo teplo - ventil zavřel a v noci v poho, ráno též, radiátory byly dle mé potřeby. Loni jsem u toho nechtěl trávit tolik času, tak jsem ji odpojil a růčo nastavil teplotu a řídil ventilama na radiátorech. Tak letos bych ji rád vyzkoušel :) Zkuste mi nějako poradit, jestli víte, budu rád .)

26.01.2009 – Ekonomizér, nemrznoucí kapalina - 1 odpověď

Dobrý den. Prosím o radu: 1) V letošních mrazech mi pravděpodobně téměř zamrzl přívod k vyrovnávací nádrži na půdě – při výrazném oteplení a současném večerním přechodu na nižší teplotu pokles tlaku v soustavě a podivné zvuky od vyrovnávací nádrže na půdě. V domku bydlím od roku 2000, zatím jsem to nikdy nepozoroval. Možná, že dosud tak dlouho nebyly nízké teploty. V diskuzi jsem sice nalezl zmínku, že lze použít nemrznoucí kapalinu pro automobily, existuje ale více typů (v návodu k Fabii a je zdůrazněno, že se nesmí použít nemrznoucí kapalina určená pro Felicie – každá kapalina má pro jistotu i jinou barvu). Jakou nemrznoucí kapalinu pro snížení teploty zamrznutí tedy použít? Rozhodující je asi použitý kovový materiál (u kotle železo a měď). Stačí asi jen o málo stupňů. 2) V nákresu kotle Ling 25 - v návodu k obsluze - jsou nakresleny ekonomizéry. V mém kotli nejsou. Při nákupu ani instalaci (pokud si pamatuji) o nich nepadla zmínka. Jak z názvu vyplývá, měly by ekonomizéry snížit spotřebu paliva? Je účelné je dodatečně do kotle umístit? V náhradních dílech (u vás na internetu) jsem je našel. Nebo jsou vhodné jen na snížení velkého tahu komína (zmínka též na internetu)? Nakonec připomínka k připojení původního elektrokotle. El.kotel je připojen přímo ke kotli na uhlí - při jeho provozu je tedy nutné rozpojit náhon směšovacího ventilu od regulátoru a naplno jej otevřít. Nebo (nezkoušel jsem) nechat zapnutý i regulátor, voda v el.kotli se ale musí pak ohřát na 60st. a v chodu by byla zbytečně čerpadla u obou kotlů. To považuji za zbytečné. El. kotel předpokládám používat jen na přitápění při vyšších venkovních teplotách (při venkovních teplotách trvale nad 10st. mi připadalo, že kotel na uhlí topí je aby nevyhasl). Kdyby byl el. kotel připojen až za směšovač, přímo k rozvodu do domu, tyto nadbytečné akce by odpadly. Děkuji

21.01.2009 – Nemznoucí - 1 odpověď

V návodu ke kotli benekov R 15 se specifikuje, jaká voda smí být použita v topném sysému. Výslovně se zde píše o vodě čiré atd. Je možno v tomto kotli používat nějaké nemrznoucí směsy? Objekt je rekreační a v zimě tam jezdíme cca 1 x za měsíc.

20.01.2009 – Spotřeba pelet - 1 odpověď

Dobrý den, při volbě vytápění v našem RD (původní projekt počítal s plynem), uvažujeme o kotli na pelety (plus náhradní palivo hnědé uhlí). Je možné nějak přibližně zjistit spotřebu pelet na jednu topnou sezonu? Spotřeba plynu nám byla spočítána na 2300 m3. RD máme velký 160 m3 (podkroví). Díky za odpověď.

20.01.2009 – Rada - 1 odpověď

Dobrý den, už několikrát jsme řešili můj problém, hořák jsme vyměnili, krtinec je taky na hořáku, ale od nového roku nám už pětkát opět vyhasnul, naposled to bylo včera a dnes ráno, a když to nechytíme včas, tak se to tam speče a přervou se šrouby, ale jen občas.

15.01.2009 – Projekt topení - 1 odpověď

Vážený pame Smějo, prosím o radu. Z několika článků jsem již vyčetl, jak je důležité mít nejen kvalitní kotel a kotelnu, ale též kvalitní projekt těch všech ostatních trubek, trubiček, radiátorů a různých regulačních členů. Z vašich stránek jsem pochopil, že Vaše firma zpracuje projekt kotelny, ale nedočetl jsem se již o projektu na ten zbytek topného systému. Pokud se tímto nezabýváte, uměl byste doporučit projektanta na tyto věci? Projektanta, který má již s kotli Benekov nějakou zkušenost. Trošku se obávám, abych se při nějaké závadě nedostal do kolečka odpovědí - chyba je v návrhu otopného systému a druhá strana tvrdí, že chyba je v návrhu a zapojení kotelny. Má smysl oslovovat projektanty, kteří hovoří o termohydraulických regulacích otopného systému? Jsem z Prahy a kotel plánuji u Příbrami. Děkuji

30.12.2008 – Ling 50 uhlí - 1 odpověď

Dobrý den , s přáním pevného zdraví i nervů do nového roku mám ještě dvě otázky pane Smějo. První dotaz: zda litinový rošt na spékané uhlí je ten ,který jsem dostal standartně ke kotli? A druhý dotaz: má být tento rošt natmelen kamnářským tmelem nebo jen položen? Ledvice se mi nezmění pouze na prášek, ale je to tak půl na půl se (škvárou). Za odpověď děkuji

30.12.2008 – Dotaz Pelling - jak správně spalovat peletky - 1 odpověď

Dobrý den, mám kotel Pelling 27 první sezónu, takže se s ním teprve učím topit. Mám dotaz ohledně co nejúčinnějšího topení dřevníma peletkama. 1/ Kolik má být ideálně na hořáku peletek? Snažím se udržet kopeček o poloměru vyústění hořáku - je to málo? Popisujete, že by měly být zakryty i "vrtané" otvory po obvodu vyústění hořáku. 2/ Šroub ve víku nad výměníkem pro nastavení klapky - jak klapka funguje (nepochopil jsem co při vyšroubování, nebo zašroubování klapka dělá). Děkuji za odpověď

29.12.2008 – Ling 50-uhlí - 1 odpověď

Dobrý den , prosím o radu ohledně teplotního ventilu ESBE 60 st., který nám topenář instaloval na zpátečku dle doporučení výrobce. Tento ventil i při natopeném kotli 75 st. (na displeji) nám velice brzdí oběh vody v systému, proto se do některých radiátorů teplá voda ani nedostane, při vyjmutí střev z teplotního v. voda proběhne všemi radiátory.Ventil máme již druhý v domnění, že ten první je vadný, na ten druhý to chvíli chodilo a po několikadenní odstávce to zase zlobí, momentálně topíme nouzově kvůli mrazu bez ochrany zpátečky. Moje otázka: Je teplota 75 st.dostatečná pro otevření ventilu? Za radu děkuji.

23.12.2008 – Komextherm K RVT H (resp. 05, či 052) - 1 odpověď

Dobrý deň, veľmi by ste ma ku Vianociam potešili, keby sa vo Vašej elektronickej knižnici našiel aj manuál k tomuto staršiemu modelu fy Komextherm (a keby ste mi ho mohli poslať :) PS zaujíma ma iba časť o postupe nastavenia ovládacích prvkov (k akému účelu je ktoré točítko - či prepínač a ako sa nájde ich optimálna súhra). Kurič mi totiž tvrdil, že jeho náplňou práce je otáčať tým gombíkom pod diagramom - v závislosti od vonkajšej teploty - čo sa mi zdá byť dosť enormná haluz :( Vopred ďakujem, so želaním spokojného strávenia sviatkov: milan@horniak.sk

13.12.2008 – Ling 50 na uhlí - 1 odpověď

Dobrý den, mám dotaz, zda ekonomizéry ano nebo ne. Máme komín 200 mm, keramické vložky, výška 8,5 m.

12.12.2008 – termostat - 1 odpověď

Lze na kotel KP20 připojit dva termostaty, abych si mohl ovládat teplotu vytápění v přízemí a v patře zvlášť?Copyright © Automatické vytápění, esel – 2008 | O magazínu | Webdesign: Loužecký.cz