Z rubriky DISKUZE na webu DOTACE NA KOTEL

16.11.2009 | magazín | redakce |, Automatické vytápění | Pohled veřejnosti | Typ AK: kotel Guntamatic Biostar Flex / Box | Téma: Kotle Guntamatic

Autor: Karel Schiesser     Datum: 13.11.2009 20:30:21   
Titulek: Realizace celého systému vytápění + ohřev TUV.

Dobrý den,
bohužel Vám nemohu napsat přímo, takže aspoň skrze tuto diskuzi.
Mám za sebou více než měsíc po instalaci kotle GUNTAMATIC Biostar 15-Box v nově budovaném RD od uvedení do provozu p. Svobodou z ESElu.
Kotel - dle mého - jede jak hodinky... Pochopitelně krásně vytápěl (na 23 st.), když bylo pod nulou, jsem ale překvapen, jak se přizpůsobil současným vyšším teplotám okolo 12 stupňů a dům (kde se doposud realizují dodělávky - obklady, podlahy apod. - po celý den pohodově víceméně "temperuje" s topnou vodu 38-40 stupňů.
O nějakém tepelném čerpadle bych vůbec neuvažoval. Má logiku ochlazovat v zimě už tak studený vzduch? Pro mě, jako NEtechnika, má tato otázka zásadní logiku. Stejně jako závěr, že "perpetum mobile" neexistuje, tepelné čerpadlo není žádný takový zázrak, abyste nějakou energii dostali, musíte nějakou vložit.
Já ji vkládám ve formě pelet, respketive dřeva, tedy jako spousta generací před námi, a v tomto směru je toho "peletovatelného" dřeva  u nás více než dost. Smrk je v podstatě spíše málo odolný plevel, než hodnotný strom a les...


 


Majitelé teplných čerpadel jsou na první pohled v dané lokalitě úplně ekologičtí, nicméně přesto musí nějakou energii - elektrickou - do systému vložit, aby něco dostali.
Ekologická náročnost se tak přenáší z místa spotřeby do místa produkce - severní Čechy, Temelín atd., všude tam, kde se uvažuje a realizuje stále se zvyšující spotřeba el. energie.To už je podle mě lepší kupovat zemní plyn, než si ničit vlastní krajinu těžbou uhlí.
Asi uvažuji hodně laicky, nebo selsky? Náklady na "Mercedes" mezi kotli na biomasu byly u mě srovnatelné s tepelným čerpadlem "vzduch-voda", nižší než u případných vrtů, a to neberu případnou dotaci až 95 tis. Kč, se kterou jsem při objednávce vůbec nepočítal, a bude to pro mě spíš takový "bonus", který vrátím tam, kde jsem musel při stavbě a realizaci chtěně šetřit na realizovaný kotel.
Vůbec neberu do úvahy že při instalaci tepleného čerpadla se jednoznačně doporučuje podlahové vytápění do celého objektu, které jsme jednak nechtěli mít ve všech místnostech, jednak při realizaci vyjde dráž než obyčejné radiátory...
Moderní automatický kotel přitom jednoduše zvládne topení do podlahovek (kde je chcete) i radiátorů. Takže zvažte sám pokud jste se ještě nerozhodl. Dodávám, že nejsem v žádném bližším vztahu k firmě ESEL, jen jako koncový zákazník.
 
Autor: Libor Směja     Datum: 15.11.2009 20:07:46 
Titulek: Realizace celého systému vytápění + ohřev TUV.

Ano, jen koncový zákazník, ale s velmi krásnou kotelnou. Doufám, že se zúčastníte soutěže...


 
 

Více dotazů a odpovědí najdete na stránkách  www.dotacenakotel.cz
 



Copyright © Automatické vytápění, esel – 2008 | O magazínu | Webdesign: Loužecký.cz