Dana Staňková: Dostala jsem kotelnu k narozeninám

20.10.2010 | Pavel Loužecký, Automatické vytápění | Pohled veřejnosti | Typ AK: kotel Guntamatic Synchro | Téma: Rozhovory

ROZHOVOR S MAJITELKOU AUTOMATICKÉHO KOTLE GUNTAMATIC

 
Majitelka kotle: Dana Staňková
Bydliště:    Božtěšice
Typ bydlení: rodinný dům
Podlahová plocha domu:  260 m2, v budoucnu 400 m2
Typ kotle:  Synchro
Výrobce kotle: Guntamatic, Rakousko 
Výkon kotle: 44 kW
Palivo: kusové dřevo
Kontakty:  stankovadanka@seznam.cz

 
  

    Prohlédněte si rozhovor na YouTube: 

 
 
  
 
 
 

PŘEPIS ROZHOVORU:

My jsme se dneska přijeli podívat za paní Staňkovou na její kotelnu Guntamatic, v které se nachází kotel Synchro 44 kW s dvěma akumulačními nádržemi a s jedním bojlerem Guntamatic. Rádi bychom se paní Staňkové zeptali, jak je spokojená s kotlem Guntamatic, s řešením té kotelny a celkově s firmou ESEL. Takže já položím první otázku: Kdy jste se rozhodli pro to, že si koupíte kotel na kusové dřevo a proč jste se rozhodli pro značku Guntamatic?

Jednak to rozhodl manžel, protože hledal na internetu, takže pak byl i na výstavě, tak se pro tohle rozhodl, a vzhledem k tomu, že kvůli dřevu, že je to levnější, tak z toho důvodu jsme se rozhodli pro tenhle kotel. Bylo to někdy loni, začátkem roku 2009.

Měli jste ještě vyhlédnuté nějaké jiné kotle?

Měl asi dvě firmy, ale nakonec se rozhodl.... Spíš to rozhodoval manžel.

Nevíte, co ho vedlo k tomu rozhodnutí?

On má rád dost jako kvalitu, takže bych řekla tou kvalitou. Tak mi to tedy alespoň říkal.

Já jsem od něj slyšel, když přišel ten kotel vybírat na výstavu, že to vlastně bude překvapení pro vás, že dostanete kotelnu k narozeninám. Byla to pravda?

Byla to pravda. Sice to nebylo přímo k narozeninám, bylo to po narozeninách, ale chtěl, abych se už tady ohřála.

Takže to teplo, které tady kotel začal vyrábět v prvních dnech, bylo hlavně kvůli vám. Čím jste tady topili do té doby?

Předtím to bylo částečně starým kotlem, který jsme měli, ale to byl ještě původní tady z toho domu, a potom jsme museli i elektrikou, ale to se nám dost prodražilo; měli jsme přímotopy, protože jsme se rozhodovali, jak to vyřešíme, a řešilo se to tady tím kotlem.

Jak velký prostor ten kotel vytápí?

Zatím je to celé přízemí tady toho domu, které je 22 krát nějakých 12 metrů, a částečně už temperujeme i nějaké místnosti nahoře. Ale protože je to ve výstavbě a budeme pokračovat tím podlahovým vytápěním, takže už to tam u toho kotle máme připravené na to podlahové vytápění.

Takže teď v současnosti je to zhruba nějakých 260 m2 a do budoucna to bude 400 m2. Kolik lidí tady bydlí v tom domě nebo bude bydlet?

Zatím tady jsme s manželem, ale počítáme, že by se sem možná dcera přestěhovala s rodinou.

Máte za sebou jednu topnou sezónu, jak jste po té topné sezóně spokojeni?

Mám pocit, že ten barák se začíná zahřívat, protože my máme dost silné zdi, tady jsou nějaké šedesátky zdi, takže vlastně to teplo se naakumuluje uvnitř a už tolik není ten únik. A myslím si, že až budeme mít i nahoře udělané to podlahové vytápění, že to teplo se ještě daleko líp udrží.

S tím samotným kotlem je spokojenost, nebo byly nějaké problémy, nebo představovali jste si, že to bude fungovat tak, jak to funguje?

Takhle...; okolo toho kotle běhá manžel, takže já jsem spíš takový ten konzument toho tepla, ale řekla bych, že manžel je celkem spokojený s tím, jak ten kotel pracuje, jak to funguje... Je fakt, že musíme ještě vychytat třeba regulaci okolo toho, protože ze začátku jsme měli problémy, že třeba jsme museli přidávat ještě radiátory do některých místností, kdy jsme mysleli, že to bude třeba stačit, takže potom byly i nějaké ty smyčky, tak se to všechno rozdělilo. Celkem počítáme, že letos už to zase bude lepší, než to bylo tu krutou zimu loni.

V těch podmínkách, kde se dneska nacházíme, tak opravdu asi ty podmínky byly extrémní. Jsme tady napůl v horách, napůl ve středohoří. Kde berete palivo?

Doteďka jsme měli dřevo, které jsme si takhle sehnali nějakým způsobem, nebo ještě tady bylo stávající to, co jsme dělali z té střechy, že se sundávaly staré krovy a takovýhle, ale v současné době manžel shání přes firmy, které prodávají dřevo. Trošku bych řekla, že je problém, protože asi pět firem jsme oslovili a něco nám teď říkali, že by mělo být až v listopadu, že se nějak to povolení v tom listopadu k řezání dřeva ... Tak doufám, že to dřevo bude.

Takže v současnosti máte nějaké zásoby, které vám na určitou dobu vydrží, a pak předpokládáte, že dojde k tomu, že budou povoleny nějaké ty výseky?

Další věc je, že manžel dělá střechy, takže třeba i ze střech bývá dřevo... Takže i to.

Já jsem si právě vzpomněl, že když byl tenkrát na výstavě v Praze, tak říkal, že máte spoustu vlastního dřeva, ať už odpady nebo nějaké palety, různé odřezky z toho, když se provádějí ty střechy, a že všechno si vlastně chcete zužitkovat.

Tady je akorát to, že je lepší topit dřevem, které je alespoň rok vyschlé. My jsme vlastně loni, co jsme měli nějaké to dřevo, tak to, co bylo vyschlé, krásně topilo, a to, co jsme měli nahonem sehnané a nebylo úplně vyschlé, tak trošku tam byl problém, protože se v kotli dělalo takové to zplynování.

Tam jde o to, že správně by dřevo, které do kotle přijde, mělo mít vlhkost do 25%, což u toho jednoročního dřeva není možno zajistit a vzniká tam potom horší spalování, není tam úplně přesně to spalování dřevoplynu a mohou vzniknout tyhle problémy. Byl v průběhu té sezóny nějaký technický problém s kotlem?

Technický problém.... Akorát jsme jednou volali, to přijeli pracovníci a řešili tam tedy akorát něco okolo komína, a to snad bylo něco vypadlý. A pak se ještě přidělával vlastně na tu vodu...

Vy jste tam vlastně ještě přiobjednávali nějaké moduly, myslím včetně prostorového termostatu nebo něco, takže to byla jakoby další akce, která následovala té prvotní akci, kdy se instaloval kotel.

Jinak bych řekla, že vůbec žádné problémy nebyly.

Jak často manžel chodí do kotelny?

Denně.

A musí tam, nebo je to ze zvědavosti?

Dokonce bych řekla, že tam tráví víc času než třeba u televize. :-)

Pozoruje to?

Asi ho to baví, ale tráví tam dost času.

Takže technika ho zajímá... sleduje to ... Proč jste se rozhodli zakoupit ten kotel u firmy ESEL?

No spíš – říkám – tohleto zařizoval manžel, takže to šlo mimo mě.

V tomhle jste mu úplně důvěřovala ...

Tak on si stejně prosadí svoje, takže když chce nějakou věc a má k tomu nějaké informace, tak si to prosadí.

Jestli můžete odpovědět za něj, tak myslíte si, že by po té roční sezóně měnil?

Já bych řekla, že ne. Možná že by tam třeba udělal to, aby právě zase tolik nemusel být u toho kotle, že by to udělal možná na nějakou automatiku ..., jestli tam ta možnost je.

Automatické kotle na kusové dřevo přímo neexistují. Existují určité varianty podavačů, ale samozřejmě lidi, kteří si kupují kotel na kusové dřevo, vždycky předpokládají, že tam určitý čas u toho stráví, protože chtějí spálit právě ten odpad, ty zbytky, a občas je to načechrané nebo je potřeba to tam nastřádat....

Manžel je takový ekologický, takže ten aby jako topil nějakým vyloženě odpadem, tak to tedy neudělá.

Byl se někdo podívat na ten kotel?

Byli u nás známí, jednak manžel se tím chlubil, a jednak se i ptali, takže ukazovali jsme to lidem, kteří tady u nás byli na návštěvě. Celkem bych řekla, že to hodnotili dobře.

Pokud by se vás někdo zeptal, tak byste kotel doporučili?

Takhle... To byli většinou lidi, kteří to už mají nějaké kotle, ale další věc, že i lidi, kteří bydlí v panelákách. A na druhou stranu že do baráku, kde je kotel, tak by šli. Přeci jenom je to jiné, když si zatopíte vy sám, než když čekáte, až vám někdo zatopí.

Třeba do budoucna - nepřemýšleli jste ještě o kotli na pelety?

No, my už to nemáme kam dát. Takže jako do toho bychom nešli. Kdyby to místo bylo, tak bychom se možná rozhodli i pro ty pelety, ale protože manžel tady má firmu, tak bojujeme s místem.

I když z venku jsou ty prostory obrovské, tak většinu těch prostor využíváte a musíte šetřit každým místem. Co že ta kotelna je takhle vykachlíčkovaná a vydlážděná?

No protože si na ní dává zakládat. Než vlastně byla udělaná ta kotelna, tak všechno muselo být na to připravené. Ještě se tam bude dělat strop a podlaha, ale chtěl to mít hezký.

Aby nakonec kotelna neměla nejhezčí místnost v domě...? :-)

Doufám, že ne, že budeme pokračovat...!

Ještě bych se chtěl zeptat, pokud by někdo měl zájem vidět to na vlastní oči, bylo by možné prostřednictvím nás domluvit nějakou návštěvu?

Asi určitě. Nebyl by problém.

Já tady pro vás mám ještě jedno překvapení. My jsme dneska vydali poprvé vlastní časopis AUTOMATICKÉ VYTÁPĚNÍ - já ho ukážu tady čtenářům - já vám jeden výtisk takhle věnuji, abyste si mohla počíst o jiných automatických kotlích Guntamatic.

Tak děkuji moc.

My taky děkujeme. 


Rozhovor vedl:  Libor Směja, jednatel firmy ESEL TECHNOLOGIES s.r.o.
Foto a zpracování videa: Pavel Loužecký, šéfredaktor magazínu AUTOMATICKÉ VYTÁPĚNÍ
© říjen 2010
 Copyright © Automatické vytápění, esel – 2008 | O magazínu | Webdesign: Loužecký.cz