Rozhovor s majitelem kotle Biostar Box 23 kW Vladimírem Novákem z Konojed u Kostelce nad Černými lesy.

         

•  Kotel Biostar jste si pořídil v říjnu 2008. Proč jste se rozhodl pro značku Guntamatic?

Tři roky jsem přemýšlel o tom, čím topit. 22 let jsme vytápěli náš dům pomocí elektriky, respektive elektroakumulačních nádrží Velorex. Ale protože cena elektřiny neustále stoupá (já jsem například ročně zaplatil za elektřinu 80.000 korun !!!- v tom jsou náklady cca 15.000 korun na spotřebovanou elektřinu pro dům), tak jsem přemýšlel čím to nahradit, abych ušetřil, a zároveň aby se mi to komfortem vyrovnalo té „elektrice“, která byla opravdu bezobslužná.
Házet uhlí do kotelny a vynášet popel se mi opravdu nechtělo. Když jsem si elektroakumulační topení Velorex pořizoval, stála v té době jedna kilowathodina devět haléřů, což bylo tehdy levnější než uhlí. A podívejte se, kolik stojí dneska....?!!!
A proto když jsem se rozmýšlel, směřoval jsem své rozhodnutí od začátku směrem k automatickému kotli na některé z ekologických paliv. Který automat zvolit jsem nevěděl, a tak jsem si řekl: Vždyť nedaleko od nás sídlí firma ESEL, tak se půjdu poradit!
Po první návštěvě jsme dostali přehled výrobků, které firma ESEL montuje, a měli jsme se rozhodnout pro jeden z nich. Poté jsme si s manželkou přečetli veškeré informace o všech kotlích na internetu a skončili jsme u Guntamaticu, o kterém jsme si řekli, že právě tenhle kotel by se nám líbil. Při našem výběru jsme spoléhali nejvíce na informaci, že tyto kotle patří mezi nejpopulárnější a nejprodávanější automatické kotle v Evropě, takže bychom se neměli splést. Tím pádem bylo vybráno poměrně rychle.


•  Kolik jste strávil času studováním webu Guntamatic?

Samozřejmě, že jsem u toho neseděl v jednom kuse. Četl jsem to po chvilkách, těch informací je tam mnoho, a tak mi to trvalo zhruba tři neděle – měsíc. Říkal jsem si: "Ten Směja... Podívejme, jak je pro to zapálenej!“  Prostě se mi to líbilo.

•  A splnil kotel Biostar Vaše očekávání?

Určitě. Já bych dokonce řekl, že v některých ohledech je dokonce ještě lepší, než jsem čekal. Líbí se mi, že ho mám prakticky vedle své kanceláře, a nemám zde žádný prach, smrad, žár, nebezpečí – nic, co by člověk běžně očekával v klasické kotelně.
Když jsem topil pomocí akumulačních nádrží, tak jsem si nemohl vyrobit teplo ihned, musel jsem vždy vyrábět teplo do zásoby, a vždycky pak trvalo nějakou dobu, než jsem z toho elektroakumulačního systému teplo získal. Obvykle to bylo nejdříve až za 24 hodin. U Guntamaticu mám po zapálení teplo do deseti minut. Zrovna teď jsme to při tom ochlazení ocenili. Manželka řekla, že je ji zima, já jsem zašel do kotelny a za 10 minut jsem již koukal na teploměr, jak do systému proudí horká voda. Úžasné a pro nás neobvyklé. Tahle přechodná období jsou pro kotel úplná hračka.


•  Jaká byla spotřeba vašeho Biostaru za posledního půl roku?

Když to přepočtu na peníze, tak zimní sezóna nás vyšla na 25 tisíc korun včetně celoročního ohřevu teplé vody pro všechny, co zde bydlíme. Oproti minulé sezóně jsem ušetřil zhruba 40 tisíc korun. A to vytápíme dvoupatrový barák!

         

•  A teď si zkuste taky trochu postěžovat: Jaké jsou nedostatky kotle Biostar?

Jediným nedostatkem - což se vlastně ani netýká kotle samotného - byla nekvalita druhého závozu pelet, které nám pomocí cisterny dodala a špatně „nafoukala“ firma, s níž jste předtím spolupracovali. Ten dodavatel totiž přivezl nekvalitní pelety (i on prý byl výrobcem podveden), a protože mu chyběla jakási hadice, tak mu to strašně prášilo. Zadělal nám prachem celou kotelnu a my jsme to pak museli všechno pracně uklízet. To jsme tedy opravdu zuřili.
Další dodávka pelet ESPEDI, kterou jsme dostali přímo od firmy ESEL, už byla naprosto bezproblémová, takže teď všechno šlape jak má. Ty vaše pelety mají skutečně velmi nízkou popelnatost a kotel díky nim nabíhá mnohem rychleji, takže vřele doporučuji všem vašim zákazníkům, aby brali především pelety ESPEDI, protože alespoň já s nimi nemám opravdu žádný problém. A přitom – popel z nich jsem vynášel jen třikrát za půl roku!!!

•  Na vaší kotelně se mi líbí, že to tam máte „jako v pokojíčku“, pěkně útulno a čisto...

Ještě nám tam chybí lino, to teprve plánujeme. Pravdou je, že my ten kotel vůbec neslyšíme, jen občas kolem půl osmé večer, kdy si kotel naposledy podává palivo. Ale to jen proto, že víme, že tam je. Jinak bychom si to ani neuvědomili.
Obrovským pomocníkem v naší kotelně je však textilní silo na pelety. Bez něho bychom si to vůbec neuměli představit, protože takhle do něho můžeme nasypat poměrně velké množství pelet, které máme složené v pytlích vedle kotle, a systém si je pak už sám automaticky podává a nasává, aniž bychom museli přiložit ruku k dílu :-)
Jak říkám – až budete mít svoji vlastní cisternu na foukání pelet ESPEDI, pak už to opravdu nebude mít jedinou chybu, protože nám tak odpadne i ta poslední ruční práce – že musíme čas od času dosypat do textilního sila pelety z pytlů, ve kterých nám je dodáváte.

           

Máte pravdu. Cisterna na distribuci pelet stojí něco kolem dvou miliónů korun a naše firma se chystá pořídit si jí až příští rok. Zatím si totiž naši zákazníci ještě nezvykli na foukané pelety, a teprve teď si začínají pořizovat právě taková textilní sila, jako máte vy. Až objeví jejich kouzlo a obrovské výhody, které textilní sila nabízejí, pak bude vyhráno. Do té doby se nám ta cisterna prostě nevyplatí.

To chápu. Já jsem si sám vyzkoušel, že když naplníme textilní silo až po okraj - to znamená, že jsme tam nasypali zhruba tunu pelet - tak mě překvapilo, že si kotel opravdu bere pelety až do konce, že je nemusím ani při minimálním množství v zásobníku nijak postrkovat do hrdla, protože je v něm sklon 40 stupňů a ony tam padají opravdu samy. Jen musí být pelety opravdu kvalitní, to znamená, že se nesmí drolit.

•  Řekněte mi, jak probíhala instalace Vašeho kotle?

Instalace proběhla naprosto bez problémů. Máte velmi šikovný chlapy. :-)

•  Dokáží vaši rodinní příslušníci ovládat kotel Biostar?

Učím je to.... Myslím, že to nebude problém. Všechno závisí na tom, jak kdo ovládá počítač, protože tento kotel je řízen v podstatě počítačově. Člověk si to musí zpočátku sám pořádně osahat a pak už stačí jet pouze podle manuálu. Opravdu vám to za chvíli „přejde samo do krve“.

•  Co vás na tom kotli takříkajíc „baví“?

Mně se líbí, že si můžu v kotli nastavovat teplotu tak, jak chci. Přiznám se, že jsem ho na začátku trochu pozlobil a zkoušel jsem, co všechno dokáže... Nastavoval jsem v něm různé teploty interiéru a pak jsem v obýváku pozoroval, jestli tam ta teplota skutečně bude. A byla! Ono je to fakt vymakaný...! :-)
Díky tomu jsem také zjistil, že mám doma dobře postavený radiátory. Kotel si zpočátku zhruba dva dny „ošahává“ topný systém v baráku, a pak už se sám dokáže nastavit tak, aby si standardně držel požadovanou teplotu.
A ještě něco vám povím! Když nám tu ten váš externí dodavatel „zasvinil“ kotelnu nekvalitními peletami, tak jsme pak museli uklízet prach. A přitom jsem samozřejmě otevřel víko výměníku a vysával popílek i v kotli. Velmi mě překvapilo, že kotel byl a stále je po odsátí popílku naprosto čistý, bez dehtu a jakýchkoli škrábanců, prostě vypadá, jako kdyby právě opustil továrnu. Neuvěřitelné...!


        

•  Kdybyste si nevybral Guntamatic, který kotel by byl druhý v pořadí vašeho zájmu?

Nejspíš by to byl kotel od firmy Verner. Ale přiznám se, že když jsem objevili Guntamatic, tak jsme ani nic jiného nezkoumali.
A dobře jsme udělali, protože během více než dvaceti let topení pomocí elektroakumulačního topení jsme se nikdy tak neohřáli, jako teď, co máme Guntamatic Biostar.

Máte spočítáno, za jak dlouho se vám tento kotel vrátí v úsporách na palivu?

Dle našich posledních informací by to mělo být zhruba za šest let. Úspor prý dosáhneme nejen ve výhodných cenách paliva (dřevěných pelet), garantovaných vaší firmou, ale hlavně ve snížených nákladech na elektřinu, protože kotel  Biostar má neuvěřitelně nízkou spotřebu.
Je to přesně tak, jak tvrdí pan Směja: Tento kotel by měl mít průměrnou spotřebu 75 W, což je odběr jedné žárovky, takže naše průměrná roční spotřeba by měla činit cca 135 kWh, zatímco u jiných automatických kotlů může spotřeba dosahovat až 235 watů za hodinu, což je nesporně obrovský rozdíl a úspora peněz za elektrickou energii tak bude nejspíš značná.

        

Jak často chodíte na stránky Guntamatic čerpat nové informace?

Já sice moc ne, protože na to nemám čas, ale manželka je tam dost často. Právě ona tam našla film o plnění textilního sila „volně loženými peletami“. Teď budeme navíc pečlivě číst váš nový magazín o automatickém vytápění, o kterém jsme se nyní dozvěděli.

•  Co pro vás bylo nejdůležitější při výběru kotle?

Rozhodně to byl jeho design, který se nám zalíbil už na první pohled. Druhým důvodem pak byl fakt, že dokáže zplynovat pelety a že je v něm teplota až 1200 stupňů, což v podstatě tolik, co má hořák autogenu. My jsme si vybírali s manželkou kotel každý zvlášť a shodou okolností jsme si oba vybrali ten samý. Jí se líbil, jak vypadá, a mně zas dostalo to, co umí. Takže ideální symbióza. Však také i ta jeho cena je „špičková“ :-)))

•  Čím topíte ve vaší autodílně?

 V dílně topíme vyjetým olejem. Dokud to půjde, tak u tohoto topení zůstaneme, ale vidím to zanedlouho na další Guntamatic. Nejdřív si na něj ale musíme vydělat. Naší výhodou je, že díky našemu prvnímu kotli teď ušetříme poměrně dost peněz, abychom si mohli pořídit ten druhý.

A na závěr dobrá zpráva pro vás: Když si s nákupem pospíšíte, tak druhý Biostar už budete mít s pořádnou dotací od státu.

To je vlastně pravda! Když jsme před půl rokem kupovali první kotel, tak tehdy ještě žádné dotace vyhlášeny nebyly, a proto se na nás zpětně možnost získat dotaci nevztahuje. Tentokrát bychom to měli stihnout a využít této šance, dokud to jde, protože už se nejspíš nebude opakovat. Osmdesát tisíc na ulici nenajdete....!
                                                                                                                      
    
 
Prospekt BIOSTAR 
 

Majitel automatického kotle
Kontakty
Vladimír Novák
telefon: 321 697 893
Konojedy
www.novakauto.cz

Děkujeme za rozhovor.
Libor Směja / Pavel Loužecký



Copyright © Automatické vytápění, esel – 2008 | O magazínu | Webdesign: Loužecký.cz