Radoslav a Eva Skálovi: Až čas ukáže....

29.09.2010 | Pavel Loužecký, Automatické vytápění | Pohled veřejnosti | Téma: Kotle Guntamatic

ROZHOVOR S MAJITELI AUTOMATICKÉHO KOTLE GUNTAMATIC

Majitelé kotle: Radoslav a Eva Skálovi
Bydliště:    Ivančice
Typ bydlení: rodinný dům
Podlahová plocha domu:  180 m2
Typ kotle:  Biostar Flex
Výrobce kotle: Guntamatic, Rakousko 
Výkon kotle: 23 kW
Palivo: dřevěné pelety
Kontakty:  na požádání v redakci magazínu
redakce@avytapeni.cz

 
 

Prohlédněte si rozhovor na YouTube (délka: 14:46 minut) 


 
 
 
  
 

PŘEPIS ROZHOVORU:

■ Já bych vám rád na začátku poděkoval, že jste nám umožnili s vámi udělat tento rozhovor, protože jste jedni z majitelů, kteří mají už skoro roční provoz za sebou, takže dokážete říct nějaké reálné výsledky, kterých jste dosáhli, tak abyste popřípadě lidem, kteří dneska stojí v té situaci, v které vy jste byli před rokem, že se rozhodují, jestli tuhle technologii koupit nebo ne, trošku jim poradili nebo je poposunuli dál v těch informacích, které v současnosti mají a které jim třeba chybí. Moje první otázka by byla, kdy jste se rozhodli pro výměnu kotle, na základě čeho a proč zrovna pro kotel automatický?

My jsme se rozhodovali delší dobu, protože od samého počátku, co tady bydlíme, topíme elektrikou; začínali jsme na 14 halířích; v podstatě cena se šplhá na nějaké 2,40 Kč a v daný moment už to přestalo být únosné. Vzhledem k tomu, že oba dva máme takové zaměstnání, že jsme v podstatě celý den pryč, a přijít domů a ještě v zimě topit, tak nějaký kotel na uhlí nepřipadal v úvahu, takže jsme chtěli automatický kotel. Volili jsme v daném momentě i připojení na plyn, takže jsme porovnávali různé ceny paliva a na základě toho jsme se rozhodovali. V roce 2008 jsme byli na Země živitelce a tenkrát tam byl kotel Guntamatic už vystavovaný, sice ne v provozu, ale byl tam, a ten mladý muž, který tam u toho byl, nám podal výklad a svým způsobem nás to oslovilo.

■ U vás - jako u vlastníka elektrokotle - je zajímavé, že jste nešel cestou tepelného čerpadla jako volí jiní, kteří v současnosti topí elektrokotlem a nepátrají po jiných možnostech, ale volí z hlediska úspory tepelné čerpadlo. Nad tím jste nepřemýšlel?

Přemýšlel, ale myslím, že ten efekt u toho není až tak velký. Ono těch systémů je několik, ne každý by šel v tomto rodinném domě praktikovat a z toho důvodu jsme do toho nešli.

■ Takže to rozhodnutí, které nastalo, bylo vlivem toho, že elektrická energie šla neúměrně nahoru a tím i náklady?

Ano, jednak i životností kotle, protože ten elektrokotel je taky už dlouhou dobu v provozu.
My jsme na ten kotel v podstatě nemohli nic moc říct, protože byl v provozu 18 let a kromě drobných oprav nevyžadoval žádnou investici.

■ Když jste se rozhodli pro nějaký automatický kotel, tak to určitě nebyl hned Guntamatic. Vybírali jste z nějakých jiných typů?

Absolvovali jsme toho, dá se říct, poměrně dost, protože Brno máme tady za humnama, takže na stavebním veletrhu jsme toho shlédli poměrně dost; na té Zemi živitelce jsme se nakonec byli ještě následně podívat, a když se dneska člověk podívá na internet, tak těch nabídek je spousta. Dneska je spíš problém vybrat to správné. Nevím, jestli jsme vybrali správně, po tom roce to člověk ještě posoudit tak nemůže, ale chci věřit tomu, že snad ano, protože ta investice byla poměrně dost veliká. Dá se říci, že byla dvojnásobná oproti tomu, co nabízí český trh, ale říkám: jednak nás to zaujalo, my jsme to viděli poprvé, následně nás poměrně hodně přesvědčil pan Svoboda, který nám na veletrhu v Brně v loňském roce vysvětlil klady a zápory konkurence, a na základě toho jsme se víceméně odhodlali k té cestě do Kostelce, kde jsme to viděli v provozu.

■ Tam jste navštívili některý z našich Dnů otevřených dveří....
Kolik je tady místností, nebo jaká je podlahová plocha toho domu? Vidím, že máte vysoké stropy...

Vysoký strop je akorát tady v téhle místnosti, ale místnosti jsou standardně vysoké. Dům je třípodlažní, má to podsklepení plus dvě patra. Podlahová plocha je tu nějakých 180 m2.

■ Z hlediska teplé vody je tady kolik uživatelů?

Čtyři. Celoročně ohříváme teplou vodu, protože jsme se nechali přesvědčit, že to tak máme dělat, takže to děláme první sezónu.

■ Po té sezóně volili byste nějaký jiný druh vytápění nebo jiný typ kotle?

To je těžko říct, jestli jiný typ kotle. To by si člověk opravdu musel nejdříve omakat a vyzkoušet na vlastní kůži, jestli je něco lepšího nebo není, protože já říkám: tužka a papír snese všechno a ono kolikrát to, co tam napíšete do těch parametrů, ne vždycky musí být pravda.

■ Čerpali jste dotaci z programu ZELENÁ ÚSPORÁM?

Zatím jsme nečerpali, máme to v podstatě nachystané, ale vzhledem k tomu, že bychom chtěli dělat ještě určité úpravy na baráku, tak bychom to chtěli spojit dohromady, to znamená, že ji budeme čerpat později.

■ Ta dotace byla pro vás nějakým přínosem pro rozhodování?

My jsme v podstatě byli rozhodnuti už předtím.

■ Jak jste byli spokojeni se službami naší firmy respektive našich lidí, s kterými jste se setkávali po tu celou dobu před realizací kotelny, v rámci realizace i po realizaci?

Já si myslím, že spokojeni jsme byli, mně vadila jen jedna věc, o které jsme se bavili už dole v té kotelně, že mně trochu chybělo navedení a ta služba co se týče těch pelet. Tam jsem dostal tu jedinou informaci, narazil jsem tam na dost velký problém, kdy mi bylo slíbeno, že ta dodávka bude; já jsem měl domluvený i kamion, který by mi to dovezl....

■ Já si na to vzpomínám, protože do toho pan Svoboda tenkrát zapojil i mě, abych tomu člověku, který vám byl doporučen z hlediska toho, že vy jste kladl důraz na to, aby ty pelety byly pokud možno co nejlevnější s tím, že jste schopen si nějak dopravu zajistit, tak byl zvolen tento dodavatel, který se v průběhu loňské sezóny projevil jako velmi nespolehlivý a defakto s ním byla ukončena spolupráce a už se naši zákazníci zaváží jen opravdu těmi nejlepšími peletami, které jsou vyráběny u Frýdku-Místku.

Já vás musím trochu opravit, já jsem nekladl důraz na to, aby to bylo nejlevnější, protože kdybych byl takový, tak bych si nikdy nekoupil tento kotel...

■ No vy jste si ale koupil nejlevnější kotel..., :-) když to vezmete z hlediska ekonomiky provozu a životnosti, tak máte ....

... podívejte, to posoudíme potom za 15 let, pokud se tady uvidíme. Věřím tomu, že pokud budeme čerpat dotaci ZELENÁ ÚSPORÁM, že teda za těch 15 let budeme schopni splnit tu jejich podmínku, že to budeme 15 let udržovat v provozu.

■ Máte nějakou pochybnost po tom roce, že ten kotel by byl nějak opotřebovaný nebo že by mu něco chybělo?

Podívejte, já si myslím, že za rok se to určitě nedá poznat. Vždycky se říká „až čas ukáže“ a on ten čas, ten rok letí sice velice rychle, ale když tady člověk bydlí už určitou dobu, tak za tu dobu potom budeme moci konstatovat: ano, bylo to dobrý, byla to dobrá investice, vybrali jsme si dobře, protože v poslední době ať si člověk pořizuje, co chce, tak je problém v tom, že si myslí, že si koupí i za dražší peníz velice kvalitní zboží, ale ona to kolikrát není pravda.

■ My jsme včera dělali rozhovor s pánem, který má také tento kotel jako vy a ten se rozhodl na základě toho, že byl na návštěvě ve třech kotelnách v Rakousku, kde byly přesně tyto kotle 10 let v provozu a vypadaly přesně tak opotřebovaně, jako ten jeho kotel po roce, a dokonce byl u jednoho kotle Guntamatic, který byl 30 let starý! ...
Za těch 10 měsíců kolikrát jste vynášeli popel?

3x.

■ Nastaly u kotle nějaké technické závady nebo že by jeden den nefungoval?

Ne, to zatím nenastalo. Kromě toho, že tam od samého počátku naskakovala ta informace o té závadě, kterou jste odstranil, tak tam žádné problémy nebyly.

■ Jak hodnotíte informace, které jsme vám poskytli před výběrem kotle? Byly dostatečné, měl jste veškeré informace od nás nebo na internetu, které poskytujeme?

Já si myslím, že těch informací bylo dost a nakonec já kvituji to, že byla ta možnost si to fyzicky omakat.

■ Navrhli byste nám nějakou změnu, co bychom mohli třeba zlepšit nebo dělat jinak z pohledu té druhé strany, co ještě by tu službu pro naše zákazníky mohlo vylepšit?

Já si myslím, že vždycky je co zlepšovat a říkám: trošku mi vadilo to, jak jsme se bavili před chvílí o těch peletách, tak tam byste opravdu mohli – možná to už děláte – těm zákazníkům říct to, co jsme mi říkal na začátku, že je možná fakt lepší zvolit tu dražší peletu, která má vyšší účinnost a kdy bude ta spotřeba nižší a vrátí se ta cena v tomto, než toho člověka nechat plavat, aby si to sháněl sám, protože ono to zařízení bylo poměrně dost drahé a pokud bych třeba narazil na někoho, kdo je - dá se říct - nepoctivý podnikatel, tak by ten kotel mohl svým způsobem zničit. Protože já nejsem expert na pelety a nepoznám, jestli je to opravdu stoprocentně to, co bych do toho měl nasypat.

■ Byl se někdo podívat na kotel z příbuzných, ze sousedů...? Co na to říkali?

Ano. Byli překvapeni a zařízení se jim líbilo. Ale každý se zeptá - to je taková lidská vlastnost - kolik to stálo, takže když jsem jim tu cenu sdělil, tak z toho byli trošku zaskočeni. Ta cena se jim jevila poměrně vysoká.

■ Co byste doporučili našim zákazníkům, na co dávat pozor, nebo co při rozhodování o koupi toho kotle zvažovat, nezvažovat, na co dát větší důraz, na co menší?

Těžko tady v tomto případě radit, protože každý barák je svým způsobem specifický a tam rozhoduje také to, jaké jsou možnosti, kde to je umístěné, jaký je dosah a možnost rozvozu pelet... Těžko říct, protože každý má trošku jiné požadavky a jiné představy, jiné finanční možnosti, někomu je třeba jedno, že za elektriku dá tady 100.000 za rok a klidně je dá, když je má a pohodu bude mít...

■ Vy nedokážete po té sezóně odhadnout zhruba úsporu oproti vytápění elektrokotlem?

Rozhodně to není ta úspora, která byla slibovaná v těch tabulkách, a ta návratnost kotle, když jsme mluvili ať už s vámi nebo s panem Svobodou, bylo řečeno, že ta návratnost by měla být tak 6-8 let. Já podle toho, jakou máme za letošní rok tu spotřebu, tak si myslím, že ta návratnost – pokud zůstane cena pelet v nějaké úměře vůči ceně elektrické energie, kdy obě dvě ta média podle mě půjdou nahoru – tak to bude kolem deseti, možná dvanácti let. Protože ona je jedna část dejme tomu cena toho kotle, plus byla dejme tomu instalace, byly k tomu potřeba udělat úpravy v té kotelně, vedle v tom skladu, čili ona to není jen cena toho kotle.

■ To znamená, že když se to té investice započítají ty související profese, stavební úpravy toho skladu paliva apod., tak je to někde jinde....
Pokud by měl někdo zájem o nějaké bližší informace, jste ochotni je poskytnout?

Já si myslím, že člověk nemá co skrývat, a pokud to někomu pomůže, tak proč ne.

■ Super. Já děkuji za rozhovor.


Rozhovor vedl:  Libor Směja, jednatel firmy ESEL TECHNOLOGIES s.r.o.
Foto a zpracování videa: Pavel Loužecký, šéfredaktor magazínu AUTOMATICKÉ VYTÁPĚNÍ
© září 2010Copyright © Automatické vytápění, esel – 2008 | O magazínu | Webdesign: Loužecký.cz