Jak fungují mechanické části kotle Guntamatic Powerchip
05.03.2015 | Libor Směja, ESEL TECHNOLOGIES s.r.o. | Pohled podnikatelů | Typ AK: kotel Guntamatic Powerchip 20/30/40/50 kW, kotel Guntamatic Powerchip 75/100 kW | Téma: Kotle Guntamatic
Tento článek s videem na konci má za úkol vás seznámit s tím, jak fungují mechanické části kotle Guntamatic Powerchip.
Kotle Guntamatic jsou obecně známy tím, že používají minimum motoru a převodovek a dalších dílů, čímž se snaží minimalizovat riziko poruch a množství spotřebované energie při provozu těchto kotlů. Aby takové zařízení mohlo vzniknout, je potřeba věnovat mnoho tisíc hodin vývoji, při kterém se jednak vyvinou nejlepší způsoby získaní energie z paliva v té dané konkrétní době, ale dokonalé zařízení, které tu energii dokáže předat do topného systému. V tomto jsou inženýři firmy Guntamatic již více než 50 let jedničky, což potvrzuje mnoho ocenění, které za tuto dobu firma Guntamatic obdržela v celé Evropě.
V čem je tedy kotel Guntamatic Powerchip unikátní? Zde jsou jeho výhody:
- je to naprosto univerzální kotel, který dokáže spalovat dřevní štěpku a pelety. Po dokoupení vložky pro spalování obilí dokáže spalovat obilí, rostlinné pelety a různou řezanku z obilné nebo řepkové slámy, Miscantus atd.
- je kompaktní konstrukce, takže vám v kotelně zabere velmi málo prostoru.
- v případě výkonu do 50 kW, není potřeba řešit ochranu zpátečky, v případě 75-100 kW ano.
- kotel do 50 kW výkonu nepotřebuje AKU nádrž, u výkonu nad 50 kW již doporučuje AKU nádrž o objemu 20 litrů na 1 kW topného výkonu.
- rozhrnovač pro sklad paliva má průměr od 1,5 metru až do 5 metrů. Na rozhrnovači může být štěpka až do výšky 5 metrů a pelety do výšky 2,5 metru.
- šnekový dopravník, který dopravuje palivo ze skladu do kotle má speciální tvar, aby nedocházelo k utemování paliva v dopravníkových cestách.
- mezi dopravníkem paliva a plnícím dopravníkem do kotle je automatická protipožární klapka, která se vždy při odstavení kotle nebo výpadku el. energie zavře a zabrání spolehlivě prohoření paliva do skladu paliva.
- kotel má litinový posuvný samočistící kaskádový rošt, který umožňuje spalovat i paliva s nízkou teplotou táni popela = tyto paliva se na roštu nespékají (agropelety, obilí, Miscantus atd.)
- jeho spalovací komora (první stupeň) je kompletně z žáruvzdorné keramiky, která má skvělou akumulační schopnost a zároveň chrání kovové části kotle před propálením.
- jeho vyhořívací komora (druhý stupeň) je v případě poživání rostlinných paliv ze speciální kyselinovzdorné nerezové oceli.
- výměník je trubkový a v každé trubce je virbulátor, který je v průběhu hoření neustále posunován nahoru a dolů, tak aby stěny trubkového výměníku byly stále čisté a kotel měl vysokou účinnost. Zároveň každý virbulátor (může jich být až 32 ks) usměrňuje průtok spalin tak, aby energie obsažena ve spalinách byla co nejefektivněji předána do vodního prostoru trubkového výměníku.
- na celém kotli jsou jen 3 motory s převodovkou a 1 motor u ventilátoru (u kotlů jiných výrobců je techto motorů s převodovkami 7 a obvykle jsou další 2 motory na ventilátorech).
- kotel Powerchip o výkonu 30 kW spotřebuje 288 kWh, kotel o výkonu 50 kW spotřebuje 306 kWh, kotel o výkonu 75 kW spotřebuje 414 kWh a kotel o výkonu 100 kW spotřebuje 464 kWh elektrické energie za celou topnou sezónu (počítano při 1800 provozních hodinách za topnou sezónu).
Více by vám měly napovědět obrázky s popisem:
Video na kterém je vidět jak vše funguje:
Copyright© Libor Směja,
2015
Všechny články autora
|
Web autora |
Poslat článek e-mailem
|
Tisk
Napište i Vy článek do našeho magazínu! Stačí se jen zaregistrovat
Všechny ohlasy na tento článek
Vložte Váš OHLAS na tento článek
Další články na toto téma:
- Kotlíková dotace na kotelnu s kotlem Guntamatic Biosmart až 199.427,- Kč.
- Dny otevřených dveří v automatické kotelně v Týně nad Bečvou
- Dny otevřených dveří v kotelně Guntamatic a v Salonu kotlů.
- Návštěva kaskádové kotelny Guntamatic 2x100kW po 42 měsících provozu.
- Hybridní řešení Guntamatic - kotel na pelety + tepelné čerpadlo
Nejčtenější články:
Další články v této rubrice:
Copyright © Automatické vytápění, esel – 2008 | O magazínu | Webdesign: Loužecký.cz