Kaskáda automatických kotlů VERNER vytápí pension

15.04.2010 | Tomáš Šimek, VERNER a.s. | Pohled veřejnosti | Téma: Hodnocení automatických kotlů

Za brzkého rána jsme vyjížděli vstříc jihočeskému kraji, do renesanční obce Slavonice. Na samém konci obce se nachází pension Bejčkův mlýn. Pension je v krásné přírodě, nazývané ,,Česká Kanada“, a nabízí celkově cca 50 lůžek, 20 lůžek v chatkách, velkou společenskou místnost, kuchyň a malou domácí ZOO.Na podzim 2009 byla v pensionu instalována kaskáda automatických kotlů VERNER. Nová kotelna se skládá ze dvou automatických kotlů VERNER A501 a jednoho automatického kotle VERNER A251. Na kotle je napojeno automatické odpopelnění a automatické doplňování paliva. Celou kotelnu instalovala společnost VERNER, proto jsme se rozhodli pension navštívit.
V pensionu nás velmi vstřícně přivítala milá paní majitelka, která nás provedla po celé kotelně. Trochu nevěřícně jsme kroutili hlavou, když nám paní majitelka řekla, že se o celou kotelnu stará sama. Proto jsme jí položili několik otázek.

 
• Kaskádu automatických kotlů VERNER jste si pořídila na podzim 2009, proč jste se rozhodla právě pro značku VERNER?

Celou kotelnu měl na starost projektant, který mi doporučil kotle a celou společnost VERNER. Dala jsem tedy na radu projektanta.

 

Jaký byl pro Vás největší impuls k výměně starého kotle a přechodu na nový systém vytápění biomasou?

Dříve k vytápění sloužil 30 let starý kotel na uhlí a dřevo, který již pomalu dosluhoval. Navíc jsem již nadále nechtěla platit stále zvyšující se poplatky za vypouštění emisí.
Co pro Vás bylo nejdůležitější při výběru kotle?
Sama se na trhu s kotli nevyznám, proto jsem plně důvěřovala projektantovi. Mé požadavky byly jasné. Chtěla jsem ekologický systém vytápění, který do této krásné krajiny prostě patří. Samozřejmostí byla úspora a brzká návratnost počáteční investice a v neposlední řadě také komfort, pohodlná obsluha i možnost volby paliva.

Splnila tedy kaskáda kotlů VERNER Vaše očekávání?

Určitě splnila. Velmi si pochvaluji čistý provoz a hlavně značnou ekonomickou úsporu. Jsem spokojena po všech stránkách.

Automatické kotle VERNER jsou známé nejen kvalitou a dlouhou životností, ale také velkou variabilitou spalování paliva. Jaké používáte palivo?

Zatím topím dřevěnými peletami, ale právě v tomto meziobdobí, kdy nepotřebuji plný výkon, bych ráda zkusila vytápět obilím. Možná se to někomu zdá neobvyklé, až bláznivé, ale já očekávám další snížení nákladů na vytápění.Když jste mluvila o úsporách, máte spočítáno, kolik s kotli VERNER ušetříte?

Oproti starému kotli je úspora samozřejmě veliká, navíc po instalování lambda sond se spotřeba paliva opět citelně snížila. Jak jsem již říkala, chtěla bych zkusit vytápět obilím, což bude další úspora.
Nezanedbatelná je i pracovní síla, kterou ušetříme. Dříve jsme museli mít pracovníka, který se o kotel staral. O kotel jsme se museli starat nejen v zimě, ale od jara do pozdního léta jsme museli chystat dřevo a uhlí.

Máte spočítáno, za jak dlouho se Vám vrátí investovaná částka do kotelny?

Samozřejmě, bez toho bych do toho ani nešla. Máme spočítáno, že investice by se měla vrátit nejdříve za 3 roky a nejpozději do 5 let. Takto rychlá návratnost byl jeden z nejdůležitějších faktorů pro výběr automatických kotlů VERNER.

Uspořila jste i pracovní sílu na obsluhu kotle. Kdo se tedy nyní stará o kotelnu?

Z 90 % jen já. Celou obsluhu, včetně výměny bigbagu zvládnu sama. Výpomoc potřebuji jen při návozu paliva.

 

Jak často kotelnu navštěvujete?

Do kotelny chodím 1 až 2krát denně, ale to se spíš pro svůj vnitřní klid, jinak tam chodit nemusím klidně i několik dní. Při plném výkonu všech tří kotlů jeden bigbag vydrží skoro 3 dny, ovšem plný výkon je potřeba jen při největších mrazech. Například v období Velikonoc celý objekt vytopil pouze jeden kotel (VERNER A251). Pokud kotelna neběží na plný výkon, bigbag vydrží mnohem déle, třeba i týden.

Našla jste na kotlích nějaké nedostatky? Zkuste si postěžovat.

Až na malou drobnost na jednom z kotlů bylo vše naprosto v pořádku. Servisní technik velmi rychle přijel a navíc při této příležitosti na všechny kotle nahrál nový software do regulací.
Více mě potrápil náš dodavatel pelet. V peletách se objevili různé nečistoty (kovová objímka, hadr), které zapříčinili zastavení dopravních cest. Firma VERNER mi okamžitě nabídla montáž síta, které zamezí podobným závadám.

Vzkázala byste na závěr něco ostatním zájemcům, kteří řeší systém vytápění?

Výrobky VERNER splnily mé očekávání, a tudíž jsem velmi ráda, že mi projektant doporučil právě automatické kotle VERNER.Tomáš Šimek
marketingové oddělení VERNER a.s.

simek@verner.cz 
www.verner.cz

 Copyright © Automatické vytápění, esel – 2008 | O magazínu | Webdesign: Loužecký.cz