zpět na dotazy

Poradíme vám - Způsob topení

26.12.2007 Vítek: Dobrý den, vzhledem k tomu, že mě v nejbližší době čeká nutná rekonstrukce ústředního topení v rodinném domě, velmi mě zaujala Vaše nabídka automatických kotlů Benekov. Na netu jsem našel všechny potřebné informace, ale jedna věc mi doposud není jasná. Tvrdíte, že kotel může být v provozu celou topnou sezonu (v režimu útlumu). Pokud si ovšem spočítám, kolik za topnou sezonu kotel spotřebuje paliva, pokud se nachází pouze v režimu útlumu, tak mi vyjde množství uhlí, které v současné době za celou sezónu spálím. Takže tento způsob je evidentně velmi neekonomický (aby byl kotel udržován dlouhodobě v útlumu). To si to ještě nikdo nikdy nespočítal?? Jak tedy nahlíží na častější zatápění v kotli? Dochází pak k větším namáhání kotle?? Pokud jsem to správně pochopil na všech diskuzích tak častý (třeba denní) pokles teploty v kotli je pro ocelové kotle poměrně nežádoucí a může vést k rychlé korozi kotlového tělesa. Jak tedy tento problém se zákazníky řešíte? Existuje nějaký kompromis (technické řešení) mezi ekonomickým provozem kotle a jeho dlouho životností? Předem děkuji za Vaši odpověď.

27.12.2007 Martin

Dobrý den pane Vítku, spočítejte si čas, který věnujete myslení na přikládání, chození přikládat a četnost zatápěním v klasickém kotli. Stejně tak srovnejte cenu uhlí do klasického kotle, dejme tomu Kostka, nějakých 320,-kč/t, s cenou paliva do automatického kotle, uhlí Ořech 2, dejme tomu 180,- Kč/t. Srovnejte ekologii obou kotlů.

Tak a teď se budete muset rozhodnout, zda chcete chodit často do kotelny, topit dražším uhlím, vypouštět více emisí a mít to lacinější, nebo chodit málo do kotelny, topit lacinějším uhlím, vypouštět méně emisí a mít vyšší pořizovaní náklady, které se ale při vyčíslení přínosu pro ekologii okamžitě nám všem vrátí.

No a ten plamen útlumu, ano je udržován žár na hořáku, aby kotel nevyhasl, ale to je prostě tak, a kolik tento planem stoji, nikdo přesně nepočítal, jelikož bez něho prostě automat nejde.

Vložit nový dotaz

Pro vložení nového dotazu do rubriky PORADÍME VÁM musíte být nejdříve zaregistrováni.Copyright © Automatické vytápění, esel – 2008 | O magazínu | Webdesign: Loužecký.cz