10 důvodů proč si koupit kotel Guntamatic Biostar Flex

25.03.2013 | Libor Směja, ESEL TECHNOLOGIES s.r.o. | Pohled podnikatelů | Typ AK: kotel Guntamatic Biostar Flex / Box | Téma: Kotle Guntamatic

V červnu 2013 to budou již 3 roky, co jsem se stal šťastným majitelem kotle Guntamatic Biostar 15 Flex (instalováno v červnu 2010).  Po 3 letech zkušeností jako majitele již o svém kotli vím něco víc, než jsem věděl jen jako prodejce a proto jsem se rozhodl s vámi podělit o to, proč jsem si tento kotel vybral a nechal si ho nainstalovat.
Aby toto sdělení bylo srozumitelnější, rozhodl jsem se udělat ho bodově a každý bod znamená jeden důvod, proč jsem si tento kotel koupil. Jednotlivé důvody jsou seřazeny i podle priorit, které jsem nákupu tak drahého (ale dobrého) technologického zařízení přikládal. Mohl bych napsat kotle a ne technologického zařízení, ale v tomto případě by to nebyla pravda. Firma Guntamatic totiž v případě automatických kotlů neprodává nikdy jen kotel, tak jak jsme na to zde v ČR zvyklí, ale prodává kompletní technologické zařízení, které již v základní ceně obsahuje téměř vše co u ostatních výrobců jsou většinou volitelné položky za příplatek. Většina zákazníků si ani tyto volitelné položky nakonec nevybere (kvůli následně vysoké koncové ceně takového výrobku) a radši obětuje více svého času a námahy pro zajištění bezproblémového vytápění svého domu.  
U firmy Guntamatic naopak ani jiný kotel než v plné výbavě nekoupíte. Od začátku vývoje byl totiž požadavek takový, že kotel na pelety musí plnohodnotně nahradit kotel plynový či na LTO i z pohledu pracnosti.
Mnohdy si někdo koupí jiný kotel v základní verzi, ale potom postupným dovybavováním a automatizací se přiblíží i s cenou na úroveň kotle Guntamatic (ten stojí cca 300.000 Kč). Má pak sice podobně automatické zařízení, které dokáže dopravit palivo z bodu A do bodu B, umí ho přiložit do kotle, spálit a odstranit popel, zaregulovat topný systém ale v konečném výsledků se jedná o “paskvil”, který funguje jen dle šikovnosti majitele, který ho sestavil z prvků různých výrobců a časem se naučil ho obsluhovat. Bohužel to už není schopen naučit ostatní obyvatele domu, kteří se o topné zařízení musejí starat v případech, kdy majitel (všeuměl) není k dispozici. Takovéto řešení může určitou dobu fungovat, nikdy však nedosáhne dlouhé životnosti na kterou jsme u firmy Guntamatic zvyklí (více čtěte zde), ale hlavně nízké spotřeby paliva, díky které jsou kotle Guntamatic tak populární a u lidí co si to umí spočítat vyhrávají na celé čáře.

 

A teď, jak jsem slíbil, popíši mých 10 důvodů, proč kotel Guntamatic:

1. důvod: Komfort

Od přírody jsem „normální“ člověk, takže když mám cokoli udělat, tak přemýšlím, jak to udělat, aby se to udělalo samo. Z tohoto důvodu u všeho co nakupuji se vždy dívám na to, kolik času a starostí mi to ušetří a nejraději mám věci, které vše dělají samy. A všichni kdo bydlí v rodinném domě mi dají jistě za pravdu, že zajištění vytápění domu je časově i fyzicky náročná činnost. V mém případě se nabízela možnost využít plynovou přípojku, která je na hranici pozemku a osadit do domu plynový kotel. Toto by ale nesplnilo podmínku na levné provozní náklady a bezpečnost. V případě plynového vytápění by mě topná sezóna u tak rozlehlého domu stála více než 40-45.000 Kč (v cenách roku 2013 nemluvě o cenách roku 2014, kdy již začne platit daň za topení fosilními palivy, což topení zemním plynem je). Co se týká bezpečnosti, tak nepokládám vlastnictví jakéhokoli plynového zařízení v domě za moc bezpečné (viz množící se případy výbuchů v poslední době) plus další důvody, které uvádím níže.
U kotle Guntamatic Biostar je podmínka na úsporu času a starostí splněna na 99,9%. Z celého roku kdy kotel slouží svému účelu, což je obvykle 365 dní (8760 hodin) ukrojí kotel z mého času 1-2 hodiny. Vidíte ten poměr 8760 hod/rok vs. max.2 hod/rok? A co obnáší ty 2 hodiny? To je čas, který musím věnovat vynášení popela (asi 4x ročně) a měl bych ho věnovat i čištění kotle, které už 2 roky nedělám. Dělal jsem ho zatím jen jednou, když měl kotel za sebou 8 měsíců provozu, ale když jsem viděl stav zanesení výměníku a ventilátoru, rozhodl jsem se, že kotel bude jako pokusný králík a já ho prostě nebudu čistit do doby, dokud se něco nestane co by si čištění vyžádalo. No a tak už 2 roky čekám...

Aby byl komfort na nejvyšší možné úrovni, musí každé zařízení splnit podmínku vysokého stupně automatizace. U kotle Biostar je tato podmínka splněna dokonale. Po nainstalování kotle se nastaví požadované parametry pro provoz topného systému, ohřevu teplé vody a pokud jsou tyto parametry dobře navoleny, není nutno si již kotle dále všímat. A tím nemyslím jeden den, ani jeden týden. Myslím tím, že se nastavení těchto parametrů již nikdy nedotknete. Osobně se dotýkám displeje jen když se vynáší 4 x za rok popelník a je potřeba potvrdit tuto akci na displeji kotle. Jinak nemám důvod, nejsem ani “hračička”, který by ze zvědavosti pozoroval co kotel dělá. Toho už jsem si s minulými kotli užil až až (popíši v některém dalším článku). Stačí mi, že kotel pokud by měl problém napíše SMS na můj mobil, kde mě upozorní, že je potřeba vysypat popelník a více mne nezajímá. Toto je občas zrádné a nemám s tím problém jen já, ale i ostatní vlastníci kotlů Biostar a to v tom, že pokud nemáte důvod chodit ke kotli, zapomínáte se dívat i do skladu paliva a kontrolovat stav paliva v něm. Mně osobně se nestalo, že by to došlo až do stavu, že by v zásobníku nebylo žádné palivo, ale pamatuji si na pár lidí, kteří volali do firmy a ptali se, co mají dělat, když na kotli je zobrazena chyba F7 a doma je zima. Chyba F7 znamená, že ve skladu paliva není palivo a kotel tudíž nemá čím topit.

Jelikož jsem i člověk hodně citlivý na rozdíly teplot v interiéru (to koukáte co mám za “cvrčky” co?), tak mám nainstalovanou i pokojovou jednotku (RFF 25) v místnosti, kde se nejvíce zdržuji já i celá rodina. Pomocí této jednotky mám nastaveno, že teplota interiéru má být 23°C přes den (od 5.00 do 22.00 hod.) a 21°C přes noc (od 22.00 do 05.00 hod.). Díky této jednotce, která má minimální hysterezi se teplota drží na těchto hodnotách. Pokud se stane, že chci ponocovat a vypnutí komfortní teploty v 22.00 hod. by mi nevyhovovalo, tak jen na této jednotce přecvaknu vypínač a prodloužím si komfortní teplotu na dobu do kdy potřebuji. To vše, aniž bych musel udělat cokoli jiného než vstát z gauče a cvaknout vypínačem.
Kdybych byl náročnější a chtěl bych si měnit jednotlivé časové rozvrhy, dívat se na detailní provozní hodnoty kotle a celého topného systému, včetně toho i kolik je teplota v bojleru, teplota venku atd. tak bych si místo této jednotky pořídil podobnou jednotku (RS 200), která má i displej přesně takový jako je na kotli a vše co se dá dělat u kotle bych mohl dělat z této místnosti, kde mám gauč.
Už jsem tu vzpomínal, že v případě potřeby může přijít na mobil i SMS, která mne informuje, že je potřeba něco udělat. Takže stručně řečeno, kotel se umí přihlásit o svá práva a dát majiteli o sobě vědět. Stejně tak i majitel prostřednictvím SMS může poslat pokyn k akci, kterou následně kotel provede. Zatím jsem to využil jen v situaci, kdy nikdo nebyl doma a bylo potřeba změnit program „útlum do“ na program „normál“, protože jsme se vraceli o den dříve z cesty a chtěl jsem doma mít při příjezdu normální teplotu. (Před odjezdem jsem si totiž nastavil program „útlum do“ až do neděle, ale vraceli jsme se v sobotu.)
Pro hodně náročné je k dispozici i připojení přes internet ve spojení s vizualizací. Toto bych ovšem doporučoval až při použití kotlů vysokých výkonů, popř. při použití kaskád, kde je více kotlů Guntamatic na jednom místě.

 

2.důvod: Čistota

Nikdy jsme neměli v celém domě tak čisto a “voňavo” jako s tímto kotlem. A to už jsme byli 7 let uživateli jiného automatického kotle (české výroby na uhlí a pelety). Pro ty, kteří si potrpí na čistotu je tento kotel hotový zázrak. Nikde žádná dvířka, kterými byste se dívali do spalovací komory a přitom pustili do domu páchnoucí spaliny, nikde žádné přesypávaní paliva z 15 kg pytlíků, protože zde se palivo odebírá samo z celoročního zásobníku, který je hermeticky utěsněn.
Ani žádné týdenní, nebo 14 denní čištění výměníku a hořáku se nekoná, neboť toto si kotel zajišťuje sám. Podle kvality paliva se provádí čištění výměníku kotle a roštu v intervalu od 5 do 16 hodin. Čím kvalitnější pelety používáte, tím je interval čištění delší (takže 16 hodin).

 

3. důvod: Bezpečnost

U tohoto důvodu se jedná jednak o provozní bezpečnost, ale i o strategickou bezpečnost dostupnosti topného média.
Provozní bezpečnost je zajištěna několika prvky. První z nich je lambda sonda, která neustále monitoruje co se v kotli děje a podle emisí je schopna poznat, zda je vše v pořádku. Pokud by selhala lambda sonda, tak je v kotli optické čidlo, které monitoruje spalovací proces a pokud by se něco nedělo dobře, tak by čidlo odstavilo kotel. Pokud by selhala lambda sonda i optické čidlo a došlo by k přehřátí kotle, tak je zde softwarová ochrana, která by zajistila spuštění čerpadel a otevření servopohonů tak, aby mohlo dojít k ochlazení kotle pomocí odevzdání tepla do topného systému. No a nakonec kdyby ani toto nepomohlo, tak je na kotli havarijní termostat, který by kotel odstavil od elektrické sítě a vše by zastavil do doby příchodu majitele.
Na to navazuje i stav, který je v některých krajích častý, v některých ne, a tím je vypínaní elektrické energie v síti rozvodnými závody nebo různými poruchami na rozvodné síti. U tohoto kotle je super, že když se vypne proud, tak se kotel hybernuje (uspí) a vyhasne a až se proud zase zapne, tak se kotel aktivuje, restartuje se do výchozího provozního stavu a následně se zapálí a pokračuje ve vytápění. Toto vše dokáže i bez přítomnosti jakékoli osoby, takže když jsou všichni obyvatelé domu mimo a přestane jít proud, tak pokud jeho dodávka je obnovena do doby příchodu obyvatel domu domů, ti si toho následně ani nevšimnou.
Přívod paliva na rošt je vyřešen tak, že při výpadku elektřiny nemůže dojít ke zpětnému prohořívání pelet směrem k zásobníku. Kotel nemusí mít žádné hasící zařízení a vůbec nehrozí žádné riziko, že by palivo hořelo jinde než jenom na roštu. Tam pomalu dohoří hrstka pelet a dokud se neobnoví dodávka proudu, žádné další se tam nemohou přes vzduchotěsné turnikety dostat.
Když jsem v úvodu zmínil strategickou bezpečnost, měl jsem na mysli třeba případ, myslím, že z roku 2010, kdy bylo Slovensko odříznuto od dodávek ruského plynu na 3 týdny. Všichni kdo měli jen plynové topení byli mimo “hru”. To samé se týká ale i nějakého “blackoutu”. V případě, že máte tepelné čerpadlo nebo elektrokotel nepomůže vám žádná elektrocentrála. U kotle Biostar je to jednoduché. Seženete si (spousta lidí už i má) malou centrálu, na kterou připojíte kotel, který má příkon v provozu jen 70 W a topíte si vesele dál.

 

4. důvod: Životnost

Životnost výrobků firmy Guntamatic je obdivuhodná, viz článek zde. Ruku v ruce tomu jde 100% dostupnost náhradních dílů na kotle vyrobené od roku 1970 a minimálně 20- letá garance firmy Guntamatic dodávat náhradní díly i po ukončení výroby daného typu kotle.

 

5. důvod: Ekonomika

Někdo namítne, že ekonomika by měla být na prvním místě, ale u mne to tak nebylo. Všechny výše uvedené důvody byly pro mne důležitější, než nějaká návratnost, která stejně vycházela jinak v roce 2010, jinak vychází v roce 2013 a jinak bude vycházet třeba za 10 let.
U kotlů Guntamatic platí jedno pravidlo - čím více investujete na začátku, tím méně vás stojí topná sezóna. V mém případě se jednalo o investici 420.000 Kč a odměnou mi je teď v roce 2013 topná sezóna v domě, kde se vytápí 240 m2 podlahové plochy ne moc zatepleného domu za 21.600 Kč. A to je cena včetně celoročního ohřevu teplé vody v bojleru.  Palivem jsou pelety z tohoto zdroje - www.kvalitnipaliva.cz.
Díky tak nízkým provozním nákladům se nevyplatí dům dále zateplovat, neboť při nákladech cca 250.000 za zateplení, které by se projevilo úsporou na topné sezóně ve výší cca 3.000 Kč by se toto zateplení vracelo 80 let, což je více než je jeho životnost. I z tohoto důvodů všem kteří přemýšlejí do čeho investovat radím, kupte kvalitní kotel s vysokou účinností a nízkou spotřebou paliva a nemusíte řešit nic dalšího. Takto pracuje i pár kotlů Guntamatic v kulturních památkách, kde by památkáři nikdy nedovolili zateplit vnější stěny budovy, ale majitel nechtěl mít přehnaně vysoké účty za topení.
Kotel Guntamatic Biostar má ještě další důležitou výhodu a tou je, že nevyžaduje zapojení s akumulační nádrží a ani s modulem pro ochranu teploty zpětné vody. Toto mi umožnilo ušetřit drahocenný prostor v domě, který slouží jinému účelu a ušetřit až 10% ztrátu, kterou vytváří každá akumulační nádrž v topném systému o malém výkonu (je to vlastně takový velký radiátor, který nejste schopni dokonale zaizolovat). No a aby toho nebylo málo, tak v případě že máte kotel Biostar nemusíte si již kupovat ani solární systém. 1 kWh vyrobená v tomto kotli stojí cca 1,10-1,20 Kč oproti 1 kWh vyrobené solárním systémem, která stojí min. 1,36 Kč. Jak v létě ohřívám bojler tímto kotlem si můžete přečíst zde.

 

6. důvod: Flexibilita

Výhodou kotle Biostar je možnost umístit celoroční zásobník paliva mimo prostor kotelny a to dokonce až ve vzdálenosti 25 metrů od kotle. Díky této skutečnosti se kotel i s bojlerem a vším co je v kotelně potřeba vleze do prostoru 2 x 1,5 metrů a zásobník paliva může být na druhé straně domu, nebo na půdě, na dvoře, v jiné budově nebo v zemi, tak jako je žumpa. Pokud máte zásobník v domě, tak si můžete vybrat z několika řešení, kdy jedno je již součástí dodávky kotle (čti článek zde), nebo se koupí některý ze systémových zásobníků od firmy Geoplast.

 

7. důvod: Dostupnost paliva a plnění paliva do skladu

V současnosti je v České republice cca 72 výrobců pelet a většina produkce je vyvážena do zahraničí, neboť ji v ČR neumíme zužitkovat. Palivo ve formě dřevních pelet lze dnes sehnat jak u regionálním maloobchodníků tak i v síti všech hobbymarketů (Obi, Honbach, Baumax, Bauhaus). V tomto případě se jedná vždy o pelety v 15 kg plastových pytlích.
Dalším způsobem jak si zajistit pelety je zavolat dodavateli pelet, který je vozí cisternou a nechat si dovést požadované množství paliva a nafoukat ho pomocí cisterny, která ho dovezla, do zásobníku. Takových firem je v ČR asi 10. Některé působí jen v určitých regionech, některé vozí pelety po celé republice.
Ať zvolíte variantu s pytlíky nebo variantu s cisternou tak v obou případech se zbavíte problémů, které přináší např. nákup uhlí. V dobách kdy jsem ještě musel kupovat uhlí, jsem neustále řešil jestli je suché nebo mokré, jestli je to stejná hromada jako minule, když to mělo být stejné množství, jestli až ho dovezou nebude pršet, kdo ho odvozí do sklepa, když nebudu doma atd. Dnes zatelefonuji do firmy, která rozváží pelety cisternou, přijede cisterna, připojí hadice na celoroční sklad paliva a během hodiny mám plný sklad pelet pro další roční topení. A je jedno jestli prší, je mráz atd.

 

8. důvod: Ekologie

Možná mě teď budou někteří z vás lynčovat, že nemám ekologii na jednom z prvních míst, tak jak se to občas snaží prezentovat některé osoby nebo firmy,  ale píšu to tak jak to cítím. V době kdy jsem se pro kotel rozhodoval, tak byl náš dům stále zahalen do smogového oparu od sousedů, kteří topili vším možným. Věděl jsem, že já to s Guntamaticem moc nevytrhnu (a to díky tomu že jsme měli 7 let již jiný automatický kotel se nám od roku 2003 z komína nezakouřilo jsme se již ekologicky chovali) a tak jsem tomu nepřikládal žádný význam. Dnes v roce 2013 je situace úplně stejná a pochybuji, že se v blízké době změní.
Každopádně já chodím spát s pocitem, že mám kotel, který neškodí naši planetě zemi, neboť má skoro nulové emise, nízkou prašnost a z komína mi jdou jen teplé a čiré spaliny, které nikoho v mém okolí neobtěžují. Také jsem rád, že nemám potřebu spalovat fosilní paliva.

 

9. důvod: Upgradovatelnost

Super informace pro ty, kteří chtějí mít stále aktuální verzi kotle. Toho lze dosáhnout jednoduchým přehráním software, které z SD karty provede servisní technik firmy Guntamatic při některé ze servisních prohlídek, které jsou povinné 1 x za 4 roky. Další dobrou zprávou je, že v případě potřeby lze navýšit výkon kotle (např. po rozšíření domu) bez toho, aniž by bylo nutno měnit celý kotel. Tím že kotel je modulové konstrukce, vymění se jen některé části a rázem je z kotle úplně jiné zařízení.

 

10. důvod: Dotace

K jakýmkoli dotacím jsem byl vždy skeptický, ale v případě kdy stát nabízí dotaci, tak proč toho nevyužít. Jakákoli finanční spoluúčast státu na tom, že se chci chovat ekologicky je a bude vždy přínosem.V době nákupu kotle v roce 2010 běžel program Zelená úsporám s dotací ve výši 95.000 Kč a tak byla vhodná doba ho využít.  I v dnešní době (rok 2013) lze získat část prostředků na pořízení kotle z dotačních titulů státu nebo krajů. Aktuálně jsou funkční dotační programy Čistá Praha a Kotlíková dotace v Moravskoslezském kraji. V současnosti se také připravuje program Nová zelená úsporám, takže ti kteří zaváhali v minulosti se možná dočkají v nejbližší době.


Pokud jste dočetli až sem, jistě přemýšlíte jak jste na tom s vašimi „10 důvody“ v případě vašeho vytápění. Pokud se vám chce, napište mi prosím na email smeja@esel.cz  jakých bylo vašich 10 důvodů pro koupi kotle, který máte v kotelně a jak jste spokojeni.


Libor Směja
24.3.2013



Copyright © Automatické vytápění, esel – 2008 | O magazínu | Webdesign: Loužecký.cz