Člověk je tvor zajímavý. Třeba tím, že neustále touží postupovat vpřed, snaží se ustavičně vymýšlet nové a lepší věci. To, co jeho předkům spolehlivě sloužilo, nahrazuje něčím dokonalejším.
Když třeba člověk zjistil, že je výhodnější nocovat v jeskyni než se celé noci třást pod větvemi stromů, usoudil, že dosáhl vrcholu pohodlí. Brzy ale zkrotil oheň a přišel na zajímavou skutečnost, že může svou sluj příjemně temperovat. Podobně se staral o teplo v obydlích, kterými později jeskyně nahradil. Když přišla éra hradů, rozhodl se, že ohniště v rytířském sále není to pravé a vymyslel krb. Hrady zvolna ztrácely obranný smysl, hradní pánové se stěhovali do zámků a světlo světa spatřila kachlová kamna. Vlastně pak netrvalo příliš dlouho a zámecký pán přišel s centrálním vytápěním…
Možná bychom se mohli domnívat, že když mnohem později tento způsob vytápění pronikl i do normálních domácností, vývoj dosáhl vrcholu. Stejným způsobem teplo domova zajišťujeme do dnešních dnů. Pravda to ale je pouze částečná. Mnozí přece dobře vědí, co obnáší  každodenní péče o vlastně již starobylý kotel ústředního topení. Několikrát denně běžet do kotelny přiložit, prakticky každý den vybírat popel, časté zbavování průduchů popílku, skládání a další manipulování s palivem netřeba připomínat. Několikadenní opuštění domu přináší celkem slušné komplikace.
Pokrok nepřináší lidem vždy jen výhody. V oblasti vytápění domácností tomu tak ale je zcela jistě. Kromě klasických kotlů, spalujících tradiční paliva, přišly na svět kotle na lehké topné oleje, zemní plyn, elektrokotle a svým uživatelům přinesly příjemnou úsporu práce a času. Po určitou dobu i cena za „komfortní“ teplo, byla přijatelná pro většinu domácností. U klasických kotlů přesto dodnes u nás zůstalo kolem půl milionu rodinných domů. Mnoho majitelů kotlů elektrických, kotlů na LTO a v poslední době i plynových se vrátilo, nebo uvažuje o návratu ke dřevu nebo uhlí z ekonomických důvodů.
Když v roce 2001 v České republice, doslova na zelené louce, vznikla Skupina ESEL, dala si za jeden z cílů pomoci všem zájemcům k pohodlnému, ekologickému a po všech stránkách vyhovujícímu vytápění rodinných domů i průmyslových objektů klasickými palivy. Jako partnery si tehdy zakladatel společnosti Libor Směja zvolil několik českých společností, které se zabývaly výrobou automatických kotlů. Postupem času zákazníci začali vyžadovat u kotlů ještě vyšší stupeň  automatizace, což u českých kotlů ještě nebylo obvyklé. V roce 2007 proto bylo navázáno partnerství s rakouským výrobcem kotlů na biomasu Guntamatic. Čas ukázal, že lepšího partnera bychom těžko našli. Dovolte nám citovat slova jednoho z dlouhé řady spokojených zákazníků, který řekl: „Kotle Guntamatic? To není Mercedes mezi kotli. To je Rolls Royce mezi kotli.“
Guntamatic se vývoji a výrobě automatických kotlů  na spalování dřeva a biomasy věnuje od roku 1963 a je  držitelem řady  patentů. Každý z nich  uvedený způsob vytápění posunul ne o krůček ale o pořádný krok  vpřed. Firma Guntamatic je světovým průkopníkem vývoje topení biomasou a její představitelé se právem chlubí padesáti  léty zkušeností.
V Peuerbachu, kde Guntamatic sídlí, vyrobili již více než 320 000 topných kotlů, dílny opouští až 16 000 kotlů ročně. Dílny, spíše výrobní prostory, nejsou klasickým dílnám ani trochu podobné. Ve firmě pracují dvě stovky zaměstnanců, většina z nich ale působí v administrativě. Technologická část je plně automatizovaná a využívá ty nejprogresivnější a nejnovější technologické postupy. Jen těžko uvěříme, že třeba všechny plechy potřebné k výrobě kotlů přicházejí k lince již před zpracováním nalakované a po celou dobu zpracování nedojde k jejich poškození. Ve výrobní části Guntamaticu každého zaujme neuvěřitelná čistota, pořádek a špičková automatizace všech montážních postupů. Zaměstnanci firmy již berou jako samozřejmost plně automatické skladovací centrum plechů, automatické laserové pálící centrum s robotickou obsluhou, automatické centrum zpracování plechu vystřihováním a ohýbáním, transportní systém bez řidičů, ohraňovací lisy s robotickou obsluhou, automatické soustružnické a frézovací centrum nebo obráběcí a svařovací roboty, převážně od německé firmy TRUMPF, která používá výrobu kotlů v Peuerbachu jako své předváděcí centrum pro VIP zákazníky.


   

   

Guntamatic se ve svých 120 prodejních a servisních místech, v sedmnácti zemích, zaručuje dodat veškeré náhradní díly na všechny kotle vyrobené po roce 1970. To jenom potvrzuje, že kotle jsou běžně provozovány i neuvěřitelných 42 let. V kotlích můžete spalovat pelety, obilí, dřevo nebo i štěpku. První automatický kotel na spalování štěpky vyrobili v Guntamaticu již v roce 1985. V roce 1988 zase překvapili zplyňovacím kotlem na dřevo s technologií odtahového ventilátoru, kterou dnes reprezentují kotle s označením BMK (od 2002), Synchro (od 2004) a Biosmart (od 2010). Další naprostou novinku přinesl rok 1998, kdy vyvinuli první nízkoteplotní kotel na pelety Biostar, který je i v roce 2012 nejprodávanějším automatickým kotlem na pelety v Evropské unii. V roce 2004 spatřil světlo světa první kotel s pohyblivým kaskádovým roštem Powercorn (Biocom) následovaný v roce 2006 kotlem na štěpku Powerchip. Tento unikátní kaskádový rošt se dodnes nepodařilo žádné z  konkurenčních firem dodnes napodobit. A aby toho nebylo málo, tak v roce 2010 byla představena světová novinka – nástěnný automatický kotel na pelety Therm.


Guntamatic se může pochlubit dvěma prvenstvími v celé Evropské unii. Je totiž jediný výrobce s ekologickým certifikátem pro spalování topných obilnin a také jediný, který všechny své automatické kotle vybavuje lambda sondou, zařízením, které dokáže stanovit a nastavit optimální poměr spalovaného plynu s přiváděným vzduchem. Zvyšuje tak účinnost kotle, snižuje náklady na vytápění a v neposlední řadě přispívá k čistotě životního prostředí.
Zájemce o  instalaci  kotle se zcela logicky ptá i na bezpečnost jeho provozu. S kotlem Guntamatic může být zcela klidný, žádné nebezpečí vzniku požáru nehrozí. Každý model má ohniště naprosto bezpečně oddělené od zásobníku paliva a případné zahoření či zadoutnání je proto vyloučeno.
Další z mnoha předností automatických kotlů popisované značky je jejich prakticky bezobslužný provoz. Automatické podávání paliva ze skladu do kotle a automatické čištění výměníku i ohniště je samozřejmostí. Při spalování pelet a štěpky vzniká skutečně minimální množství popela, takže díky objemným popelníkům je interval nutného vysypávání velmi dlouhý.
 Vše o kotlích firmy Guntamatic a skupině ESEL se v seberozsáhlejším článku patrně říci nedá. Pokud vás ale možnost nejmodernějšího vytápění biomasou zaujala, navštivte Salon kotlů v Kostelci nad Černými lesy. Máte možnost vše vidět na vlastní oči a dozvědět se co vás zajímá.
Pokud zvolíte vytápění pomocí kotlů Guntamatic, získáte komfort srovnatelný s vytápěním plynem nebo elektřinou za mnohem méně peněz.

Prospekt BIOSTAR          Prospekt BMK         Prospekt Powerchip
 



Copyright © Automatické vytápění, esel – 2008 | O magazínu | Webdesign: Loužecký.cz